Anders Tjernberg

Tjerna
38 år
187 cm
82 kg
Inköpare
Vänersborgs IF
2011

En glädjespridare utanför och på planen.
Extremt lojal spelare och backup i A-lagsmålet.
Tidigare klubbar:
- Vänersborgs IF och Vänersborgs FK.

- 2017-03-21 Förlänger med Grebbestad för 2017
- 2017-11-30 Förlänger med Grebbestad för 2018
- 2019-01-19 Förlänger med Grebbestad för 2019
- 2019-12-09 Förlänger med Grebbestad för 2020
- 2020-12-02 Förlänger med Grebbestad för 2021



2020 Mottagare av Benny Svenssons Pris till träningsvilligaste spelare: 121 av 125 träningar, 97%.

2018 Grebbestads IFs Årets personlighet
Årets personlighet 2018 Juryns motivering: Årets vinnare är en person som definitivt har en personlighet den kan i och för sig vara både positiv och negativ. Han har aldrig "förlorat" en diskussion. Han tar och får stor plats i omklädningsrummet där tejp och kläder ofta är i focus. Han är en värdig vinnare av utmärkelsen årets personlighet 2018.

210601 Träning Henån-Gilleby IF (h) 3-0 Avb Mv 46:e
210608 Div II Angered BK (b) 0-3 Avb Mv
210612 Div II IK Oddevold (h) 1-2 Avb Mv
210619 Div II Stenungsunds IF (h) 1-2 Avb Mv
210622 Div II Vänersborgs FK (h) 1-4 Avb Mv
210627 Div II IK Gauthiod (b) 1-3 Avb Mv
210703 Div II IFK Tidaholm (h) 3-1 Avb Mv
210707 Div II Ahlafors IF (h) 0-1 Avb Mv
210710 Div II BK Forward (b) 0-1 Avb Mv
210724 Träning Högsäters GF (b) 3-2 Mv
210730 Div II Lidköpings FK (b) 1-4 Avb Mv
210803 Div II Angered BK (h) 3-1 Avb Mv
210807 Div II BK Forward (h) 0-1 Avb
210815 Div II IF Karlstad Fotbollutveckling (CUBK) (b) 2-2 Avb
210821 Div II Lidköpings FK (h) 2-1 Avb Mv
210825 Div II Vänersborgs FK (b) 0-4 Avb
210904 Div II Nordvärmlands FF (h) 2-1 Avb Mv
210908 Div II Ahlafors IF (b) 0-3 Avb Mv
210911 Div II IFK Kumla (b) 3-3 Mv
210918 Div II Yxhults IK (h) 5-2 Avb Mv
210922 Div II IFK Skövde FK (b) 2-1 Avb Mv
210925 Div II Stenungsunds IF (b) 0-1 Avb
211002 Div II IK Gauthiod (h) 2-4 Avb Mv
211016 Div II IF Karlstad Fotbollutveckling (CUBK) (h) 6-1 Avb Mv
211024 Div II IK Oddevold (b) 1-3 Avb Mv
211031 Div II IFK Tidaholm (b) 3-1 Avb
211106 Div II IFK Skövde FK (h) 3-0 Avb Mv
211113 Div II Nordvärmlands FF (b) 1-1 Avb Mv
211120 Div II IFK Kumla (h) 2-2 Avb Mv
200208 Träning Bengtsfors IF (h) 1-0 Avb Mv 46:e
200214 Träning IFK Uddevalla (b) 3-2 Mv
200226 Träning IK Oddevold (h) 1-0 Avb Mv
200229 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 5-1 Avb Mv
200306 Träning Rakkestad IF, Norge (h) 7-0 Mv
200310 Träning IFK Strömstad (b) 5-2 Avb Mv
200614 Div II IFK Åmål (h) 3-0 Avb Mv
200624 Div II Lidköpings FK (b) 1-1 Avb Mv
200707 DM Henån-Gilleby IF (b) 4-1 Mv
200801 Träning Lidköpings FK (h) 1-1 Avb Mv 46:e
200807 Div II Vårgårda IK (b) 1-0 Avb Mv
200814 Div II Vänersborgs IF (h) 1-4 Avb Mv
200822 Div II Sävedalens IF (b) 1-1 Avb Mv
200829 Div II IFK Tidaholm (h) 3-0 Avb Mv
200905 Div II IF Karlstad Fotbollutveckling (CUBK) (b) 2-1 Avb Mv
200912 Div II Ahlafors IF (h) 4-1 Avb Mv
200915 DM Stenungsunds IF (h) 1-2 Mv
200918 Div II Vänersborgs FK (b) 4-6 Avb Mv
200926 Div II IK Oddevold (h) 2-3 Avb Mv
201003 Div II Nordvärmlands FF (h) 0-2 Avb
201010 Div II Stenungsunds IF (b) 1-0 Avb Mv
201017 Div II IK Gauthiod (h) 1-1 Avb Mv
190209 Träning Stenungsunds IF (h) 1-5 Avb Mv
190215 Träning Munkedals IF (h) 3-0 Mv
190223 Träning IK Gauthiod (b) 3-0 Avb Mv
190302 Träning IK Oddevold (h) 0-0 Avb Mv
190306 Träning IFK Uddevalla (b) 1-2 Mv
190312 Träning Kungshamns IF (b) 2-4 Mv
190330 Träning Kvik Halden FK, Norge (b) 1-2 Avb Mv
190406 Div II IK Gauthiod (b) 2-2 Avb Mv
190413 Div II Örebro Syrianska IF (h) 1-3 Avb Mv
190419 Div II IFK Uddevalla (h) 3-1 Avb Mv
190427 Div II Torslanda IK (b) 3-1 Avb Mv
190501 Div II IFK Tidaholm (h) 2-1 Avb Mv
190511 Div II Sävedalens IF (b) 3-2 Avb Mv
190517 Div II Vänersborgs FK (h) 1-2 Avb Mv
190525 Div II IFK Åmål (b) 0-1 Avb Mv
190530 Div II Nordvärmlands FF (h) 4-4 Avb Mv
190602 Div II Lidköpings FK (b) 1-1 Avb Mv
190608 Div II Stenungsunds IF (h) 2-1 Avb Mv
190615 Div II Vårgårda IK (b) 3-2 Avb Mv
190620 Div II Vänersborgs IF (h) 0-0 Avb Mv
190625 Sv. Cupen FC Trollhättan (h) 0-4 Avb Mv
190629 Div II Örebro Syrianska IF (b) 3-0 Avb Mv
190705 Div II IK Gauthiod (h) 1-0 Avb Mv
190730 DM Ljungskile SK (h) 0-1 Avb Mv
190805 Div II IFK Uddevalla (b) 5-3 Avb Mv
190810 Div II Torslanda IK (h) 6-1 Avb Mv
190817 Div II IFK Tidaholm (b) 3-1 Avb Mv
190824 Div II Sävedalens IF (h) 2-0 Avb Mv
190831 Div II Vänersborgs FK (b) 0-4 Avb Mv
190907 Div II IFK Åmål (h) 3-1 Avb Mv
190914 Div II Lidköpings FK (h) 2-1 Avb Mv
190921 Div II Nordvärmlands FF (b) 2-5 Avb Mv
190928 Div II Vänersborgs IF (b) 3-1 Avb Mv
191005 Div II Vårgårda IK (h) 4-0 Avb Mv
191013 Div II Stenungsunds IF (b) 0-3 Mv
191019 Div I-kval BK Olympic (h) 1-1 Avb Mv
191026 Div I-kval IFK Berga (b) 0-2 Avb Mv
180203 Träning IK Gauthiod (h) 3-2 Avb
180210 Träning IFK Uddevalla (h) 2-1 Avb Mv
180217 Träning FC Trollhättan (b) 2-2 Avb Mv
180303 Träning Vänersborgs FK (b) 4-3 Mv
180306 Träning Örgryte IS (b) 1-3 Avb Mv
180310 Träning Torslanda IK (b) 2-1 Mv
180313 DM Skärhamns IK (b) 8-0 Mv
180317 Träning Kvik Halden FK, Norge (b) 1-1 Mv
180330 Träning Ljungskile SK (h) 0-0 Avb Mv
180407 Div I Oskarshamns AIK (h) 1-2 Avb Mv
180414 Div I Torns IF (b) 1-2 Avb Mv
180421 Div I FK Karlskrona (h) 0-2 Avb Mv
180428 Div I Lunds BK (b) 2-2 Avb Mv
180506 Div I Ängelholms FF (h) 2-1 Avb Mv
180510 Div I Utsiktens BK (b) 0-3 Avb Mv
180518 Div I Tvååkers IF (h) 0-1 Avb Mv
180523 DM Henåns IF (b) 4-0 Mv
180527 Div I Mjällby AIF (b) 2-3 Avb Mv
180602 Div I Skövde AIK (h) 1-2 Avb Mv
180606 Div I IK Oddevold (b) 1-1 Avb Mv
180609 Div I Åtvidabergs FF (h) 3-1 Avb Mv
180617 Div I Ljungskile SK (b) 0-2 Avb Mv
180624 Div I Kristianstad FC (h) 3-1 Avb Mv
180630 Div I Husqvarna FF (h) 1-2 Avb Mv
180706 Div I Eskilsminne IF (b) 2-1 Avb Mv
180713 Div I IK Oddevold (h) 1-1 Avb Mv
180719 Div I Åtvidabergs FF (b) 1-3 Avb Mv
180814 DM Stenungsunds IF (b) 1-0 Avb Mv
180818 Div I Lunds BK (h) 2-1 Avb Mv
180908 Div I Kristianstad FC (b) 2-2 Avb Mv
180911 DM IFK Uddevalla (b) 2-1 Avb Mv
180915 Div I Ljungskile SK (h) 1-2 Avb Mv
180923 Div I FK Karlskrona (b) 1-1 Avb Mv
180929 Div I Skövde AIK (b) 0-3 Avb Mv
181006 Div I Torns IF (h) 2-2 Avb Mv
181013 Div I Tvååkers IF (b) 1-2 Avb Mv
181020 Div I Oskarshamns AIK (b) 2-2 Avb Mv
181027 Div I Mjällby AIF (h) 3-2 Avb Mv
181103 Div I Utsiktens BK (h) 4-1 Avb Mv
181110 Div I Husqvarna FF (b) 3-2 Avb
170218 DM Lysekils AIK (b) 5-0 Mv
170222 DM Hamburgsunds IF (h) 9-0 Mv
170225 Träning Kråkeröy IL, Norge (b) 1-1 Avb Mv
170304 Träning Östsiden IL, Norge (b) 1-3 Avb Mv
170311 Träning Trollhättans BOIS (h) 3-0 Avb Mv 46:e
170315 Träning IK Svane (h) 3-1 Avb Mv
170322 DM Stångenäs AIS (b) 13-0 Mv
170325 Träning Spånga IS FK (b) 2-2 Avb Mv
170331 Träning Torslanda IK (b) 2-0 Avb Mv
170408 Div II Karlstad BK (h) 1-1 Avb Mv
170414 Div II Vänersborgs FK (b) 0-0 Avb Mv
170422 Div II Nordvärmlands FF (h) 2-0 Avb Mv
170501 Div II FC Trollhättan (b) 5-0 Avb Mv
170505 Div II IFK Uddevalla (h) 1-0 Avb Mv
170509 DM Kungshamns IF (h) 1-0 Mv
170513 Div II Vårgårda IK (b) 3-1 Avb Mv
170520 Div II FBK Karlstad (b) 1-0 Avb Mv
170524 Div II Vänersborgs IF (h) 3-1 Avb Mv
170528 Div II Lerums IS (b) 1-2 Avb Mv
170602 Div II Lidköpings FK (h) 4-1 Avb Mv
170610 Div II Skoftebyns IF (b) 1-0 Avb Mv
170616 Div II Stenungsunds IF (h) 2-0 Avb Mv
170626 Div II IK Gauthiod (b) 1-0 Avb Mv
170701 Div II Vänersborgs FK (h) 1-0 Avb Mv
170722 Träning IK Kongahälla (h) 11-0 Mv
170724 DM IFK Uddevalla (b) 2-4 Avb Mv
170729 Div II Karlstad BK (b) 0-0 Avb Mv
170805 Div II Nordvärmlands FF (b) 0-0 Avb Mv
170812 Div II FC Trollhättan (h) 3-2 Avb Mv
170818 Div II IFK Uddevalla (b) 3-1 Avb Mv
170826 Div II Vårgårda IK (h) 3-0 Avb Mv
170902 Div II FBK Karlstad (h) 7-1 Avb Mv
170908 Div II Vänersborgs IF (b) 1-2 Avb Mv
170916 Div II Lidköpings FK (b) 3-1 Avb Mv
170923 Div II Lerums IS (h) 1-0 Avb Mv
170930 Div II IK Gauthiod (h) 3-4 Avb Mv
171007 Div II Stenungsunds IF (b) 0-0 Avb Mv
171015 Div II Skoftebyns IF (h) 1-0 Avb Mv
160213 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 2-0 Avb Mv
160220 Träning Vänersborgs IF (h) 2-0 Avb
160224 Träning IK Svane (h) 2-1 Avb Mv
160508 Div II IFK Kumla (b) 1-4 Avb Mv 46:e
160528 Div II Karlstad BK (h) 0-3 Avb Mv
160812 Div II IK Gauthiod (b) 3-2 Avb Mv
161015 Div II Skoftebyns IF (b) 2-2 Avb Mv
150323 Träning Österlen FF (b) 4-3 Avb Mv
150505 DM Herrestad AIF (b) 1-0 Avb Mv
110730 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 3-5 Avb 61:e

2011400040
2012900090
2013900090
2014610061
201514000140
201613110121
201715000150
201810000100
2019501040
Totalt85220832

Anders Tjernberg klar för 2021
Anders Tjernberg förlänger med Grebbestad
Klara spelare och ledare för 2020
Anders Tjernberg förlänger med Grebbestad!
#31 Anders Tjernberg klar för 2018
Tjernberg och Mustafa klara
Fotbollsabstinens



Kumla-Grebbestad 3-3

Kumla-Grebbestad 3-3

Kumla-Grebbestad 3-3

Kumla-Grebbestad 3-3





Då är man på plats i Örebro och laddar inför morgondagens avgörande💪 Har en positiv känsla- hoppas det räcker⚽️

Div II Norra Götaland
2021-11-20 13:00

IFK KUMLA
2-2

Siljevi, Grebbestad
Div II Norra Götaland
Imorgon 13:00
YXHULTS IK (b)
Kumla IP, Kumla


 
Tennis
Stenungsund TK (b)
2021-12-01 12:00
Stenungsund