1-1 för juniorerna

Tanum/Grebbestad och Strömstads juniorer spelade 1-1 (0-1) i en träningsmatch på Hedevallen i Tanum. Strömstad ledde länge matchen men T/G var det bättre laget.

Samarbetet mellan Tanum och Grebbestad på juniorsidan har startat bra med mycket folk på träningar och idag så var det dags för den första träningsmatchen då man mötte Strömstad.

Det var lite olika förutsättningar för de båda lagen som kom till start. I Strömstad hade ingen spelare provat på A-lagsspel medan T/G hade hela 15 av 18 spelare som testat A-lagsspel.

Tanum/Grebbestad var det bättre laget matchen igenom och det mesta av spelet förlades till Strömstads planhalva och det var nära redan efter 13 sekunder då Hampus Widén kom till skott men Robin Pettersson kunde rädda till hörna.

Även om det var T/G som förde spelet så hade man ändå svårt att komma till bra chanser. Oftast blev det mest skott utifrån där bland annat Jens Plate, Jörgen Andreasson och Markus Svensson försökte men inget som oroade Robin Pettersson i Strömstads mål.

Efter 28 minuter kom T/G’s bästa chans i den första halvleken och det var efter samarbete mellan Hampus Widén och Jimmy Ottersten som avslutades med ett långskott i ribbans underkant av Jimmy. Även Jörgen Andreasson testade med ett nytt långskott. Bra fart och bra höjd men några meter utanför.

Strömstad hade inte speciellt mycket framåt men hade ändå några fina passningskombinationer men när bollarna skulle stickas fram mot forwards så rann det oftast ut i sanden.

Men med fyra minuter kvar av första halvlek blev det ändå ledningsmål för Strömstad efter en frispark. Frisparken slogs av Edon Mustafa och Victor Dynerfors kunde nicka in 0-1.

Inledningsvis av den andra halvleken så höll Strömstad spelet bättre uppe än under första halvleken men det var T/G som började skapa allt bättre lägen. Bla var Niclas Sålder igenom efter 51 min men Robin Pettersson räddade.

Efter hand började G/T ta över allt mer och trycket mot Strömstads mål blev allt hårdare och efter en lång utspark fick Strömstads försvar felträff när man skulle nicka bort och Niclas Sålder blev i stället fri med Robin Pettersson som räddade ännu en gång. Även Per Wintzell fick ett läge men inte heller han kunde överlista Robin Pettersson.

Med kvarten kvar var trycket mycket hårt mot Strömstads mål som dock försvarade sig bra men efter 83 minuter kom den mycket välförtjänta kvitteringen efter en frispark. Per Wintzell lyfte in bollen och det blev lite kalabalik och bollen hamnade hos Daniel Wikström som kunde trycka upp bollen i nättaket till 1-1 som blev slutresultatet.

Bäst i Strömstad var målvakten Robin Pettersson tillsammans med Alexander Eriksson och Albin Vågfeldt som styre upp Strömstads försvar bra. Tanum/Grebbestad hade ett jämnt bra lag



Tanum/Grebbestad startade med följande lag, 4-4-2 från vänster:
Markus Fransson, Daniel Wikström, Jörgen Andreasson, Johan Olsson, Fredrik Olsson, Fredrik Karnström, Jens Plate, Markus Svensson, Jimmy Ottersten, Hampus Widén och Niclas Sålder.
På Bänken:
Magnus Ivarsson, Lukas Karlsson, NN, Olle Kristoffersson, Henrik Lundin, Per Wintzell och Andreas Lundin.

Efter paus startade Tanum/Grebbestad med följande lag, 4-4-2 från vänster:
Magnus Ivarsson, Andreas Lundin, Henrik Lundin, Jörgen Andreasson, Lukas Karlsson, Per Wintzell, NN, Markus Svensson, Jimmy Ottersten, Niclas Sålder och Olle Kristoffersson.
På Bänken:
Markus Fransson, Daniel Wikström, Johan Olsson, Fredrik Olsson, Fredrik Karnström, Jens Plate och Hampus Widén.

Byten:
46 min Markus Fransson, ut – Magnus Ivarsson, in
46 min Daniel Wikström, ut – Andreas Lundin, in
46 min Johan Olsson, ut – Henrik Lundin, in
46 min Fredrik Olsson, ut – Lukas Karlsson, in
46 min Fredrik Karnström, ut – Per Wintzell, in
46 min Jens Plate, ut – NN in
46 min Hampus Widén ut – Olle Kristoffersson, in
65 min Jimmy Ottersten, ut – Hampus Widén, in
71 min Jörgen Andreasson, ut – Daniel Wikström, in

Mål:
0-1 41 min Victor Dynerfors – ass Edon Mustafa
1-1 83 min Daniel Wikström




GAME DAY!

GIF Andralag Division VI Herr
Idag 16:00

Rosseröds IK
Hedevallen, Rosseröd IP, Uddevalla

Lite från sidlinjen...

Herrestad och Ljungskile möts i DM-semifinal den 24 sept. Segraren möter GIF i final den 30 september.
I förrgår 05:26

Gå gärna in på Galleri under Meny uppe till höger här på hemsidan. Titta sedan i mitten av nedersta raden på albumet Siljevi, där hittar du albumet 2026 Partnerbanderoller. Här ses alla partners som satsar lite mer på GIFs verksamhet och exponeras med arenaskylt.
2026-08-13 20:34

Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
I förrgår 18:30

Svenska Stenhus Arena 1, Ahlafors

GIF Andralag Division VI Herr
2026-08-09 16:00

Lysekils AIK 3-0
Siljevi, Grebbestad

Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-08-22 14:00

Stenungsunds IF
Siljevi, Grebbestad

GIF Andralag Division VI Herr
2026-08-27 19:00
Sotenäs Fotboll
Kvännevi, Bullaren

2026-08-19
Brålanda/Frändefors (h)
Siljevi

Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!