Stark upphämtning gav Grebbestad poäng

Med en halvtimme kvar att spela såg det ut som om Grebbestad skulle bli utan poäng i hemmamatchen mot Stenshult. Underläge 0-3 och inte mycket tydd på en vändning. Några byten och en mer offensiv taktik gav dock utdelning och när domaren blåste av matchen

Grebbestad inledde matchen svagt och var mycket mer passiva än gästerna Stenshult. Efter en kvart tog gästerna ledningen. En misslyckad frispark från hemmalagets sida gav Stenshult läge att ställa om snabbt och kontra in 0-1. Även 0-2 efter en halvtimmes spel kom efter ett misstag i hemmaförsvaret. En låg hörna mot första stolpen rensades inte undan som den borde och istället kunde gästerna stöta in 0-2, vilket stod sig i halvtid.

Tungt vid 0-3
Den andra halvleken inleddes med något bättre spel från hemmalagets sida men det var ändå gästerna som ökade på sin ledning till 0-3 efter en kvarts spel. En frispark lyftes in mot första stolpen där bollen skarvades vidare och kunde förpassas in i mål.

Två nyförvärv
Grebbestad har skaffat sig två nyförvärv inför slutspurten av serien. Det är Niklas Folkesson och Björn Berndtsson, båda med ett förflutet i Ytterbys division II-lag. Dessa båda herrar kom in i den andra halvleken samtidigt som Stratos Kenstanlis flyttades upp i kedjan. Fem minuter efter 0-3 målet reducerade just Kenstanlis till 1-3 med en nick vid bortre stolpen.

Ordentligt tryck i slutet
Under den avslutande halvtimman etablerade hemmalaget ett ordentligt tryck mot gästernas mål och Stenshult hade fullt upp med att försvara sig. Med kvarten kvar att spela kom Grebbestad än närmare genom e reducering till 2-3. Efter det att Björn Berndtsson vunnit en nickduell höll sig Niklas Folkesson framme och satte bollen i nät.

Poäng i slutminuten
I slutminuten kom så den förlösande kvitteringen. Folkesson höll sig framme på nytt och styrde in bollen vid den första stolpen. Med tanke på hur matchen utvecklade sig var Grebbestads tränare Sven-Erik Olsson nöjd med poängen. Han ansåg dock att sett till matchen som helhet förtjänade hemmalaget minst en poäng. Bäst i Grebbestad denna gång var Niklas Folkesson och Stratos Kenstanlis. På lördag möter Grebbestad Lysekil på bortaplan.

Martin Lundgren



Grebbestads IF gratulerar...
Niklas Henriksson fyller 60 år!
Hipp hipp hurra!
Lite från sidlinjen...

Grattis Bullaren/Grebbestad till vinst 9-3 mot Rosseröd.
Igår 19:06

Gå gärna in på Galleri under Meny uppe till höger här på hemsidan. Titta sedan i mitten av nedersta raden på albumet Siljevi, där hittar du albumet 2026 Partnerbanderoller. Här ses alla partners som satsar lite mer på GIFs verksamhet och exponeras med arenaskylt.
2026-08-13 20:34

Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-08-14 18:30

Svenska Stenhus Arena 1, Ahlafors

GIF Andralag Division VI Herr
Igår 16:00

Rosseröds IK 9-3
Hedevallen, Rosseröd IP, Uddevalla

Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-08-22 14:00

Stenungsunds IF
Siljevi, Grebbestad

GIF Andralag Division VI Herr
2026-08-27 19:00
Sotenäs Fotboll
Kvännevi, Bullaren

I övermorgon
Brålanda/Frändefors (h)
Siljevi

Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!