Tipset: Skratta bäst som skratta sist….

Idrottspsykologi. Känn på det uttrycket ett tag. Detta underbara fenomen som får Einsteins relativitetsteori att framstå som matte A. Fullblodsproffs har missat straffar, frilägen och målchanser som dom i normala fall skulle sätta i sömnen. Men icke. När fenomenet väl slår till kan det drabba vem som helst, och inte sällan sprider sig epidemin som en löpeld till spelarna i de egna leden. Har bevittnat lag som har spelat fantastisk fotboll i 45 min och gått till halvtidsvila med en 3-0 ledning, och mot samma spelare, tappat ALLT och förlorat en, eller till och med tre poäng. Förklaring? Finns ingen. Men att det är det som gör idrotten så fantastisk och oförutsägbar.

Eftersom det är förmågan att ändra uppfattning, som skiljer den vise från den envise. Så är jag inte sen att skaffa mig pluspoäng på Skärhamn hemma mot Åsebro. Åsebro är i en formsvacka delux och sjunker som en gråsten genom tabellhavet. 2 poäng på de fyra senaste matcherna. Skärhamn raka motsatsen, spelar skit, men tar poäng, och jag älskar lag som tar poäng. Därför vänder jag skeppet 180 grader från tidigare rekar och blixtrar till med 2-1 till hemmalaget. Känn på den era sillstrypare, nu är ni favoriter på Abbe-bet.

Åsebro har problem med en höft, och båda knälederna, och går halvdåligt, eller faktum är att man går sämre än en 75-årig plattläggare från Polen. Och det är operation snarast som gäller. 2-7 på dom två senaste matcherna är i nivå med Högsäter, och är naturligtvis inte okej. Nu är laget inne i den fasen jag skrev om tidigare, när allt går emot, och Peter Svensson måste ingjuta nytt mod i sina adepter annars fortsätter raset. Jag tror att verkligheten kom ikapp Åsebro som började serien mot 3 nykomlingar med div 5 tempo. När sedan Stångenäs, Viken, Kungshamn och Ed stod på andra sidan mittlinjen var man inte beredd på tempoökningen. Poäng =2 Målskillnad 6-11 Placering 4:a. Tungt!!

I Skärhamns fiskeläger läggs poängskörden på hög. Två raka treor på Italienvis, 0-1, 0-1, skapar mersmak och mungiporna stannar någonstans bakom vänster och höger örsnibb. Laget spelar snålt, och har marginalerna på sin sida, och det ska aldrig underskattas. Aldrig! Nu har man hemmamatch igen, och efter 195 mållösa minuter på Röavallen, tror jag det kan lossna med målskyttet när laget fått lite andrum. När Åsebro dessutom sitter på årets längsta bortamatch 117,2 km, så missgynnar ju inte det hemmalaget.
Jag är rädd att hemresan kan bli bra mycket längre för Åsebro, så ladda bussen ordentligt med humle, malt, jäst. Vatten finns det gott om nere i Skärhamn.
Och här kan ni få ett litet skämt som ni kan dra för varandra för att lätta upp stämningen på vägen hem till de djupa skogarna:

En naken tjej kom till en maskerad. Dörrvakten frågar lite generat.
- Jaha, vem är du utklädd till då?
- Adam, svara tjejen självsäkert
- Men, penisen då?
- Den får jag senare.

/ Rolighetsminister



Grebbestads IF gratulerar...
Niklas Henriksson fyller 60 år!
Hipp hipp hurra!
Lite från sidlinjen...

Grattis Bullaren/Grebbestad till vinst 9-3 mot Rosseröd.
Igår 19:06

Gå gärna in på Galleri under Meny uppe till höger här på hemsidan. Titta sedan i mitten av nedersta raden på albumet Siljevi, där hittar du albumet 2026 Partnerbanderoller. Här ses alla partners som satsar lite mer på GIFs verksamhet och exponeras med arenaskylt.
2026-08-13 20:34

Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-08-14 18:30

Svenska Stenhus Arena 1, Ahlafors

GIF Andralag Division VI Herr
Igår 16:00

Rosseröds IK 9-3
Hedevallen, Rosseröd IP, Uddevalla

Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-08-22 14:00

Stenungsunds IF
Siljevi, Grebbestad

GIF Andralag Division VI Herr
2026-08-27 19:00
Sotenäs Fotboll
Kvännevi, Bullaren

I övermorgon
Brålanda/Frändefors (h)
Siljevi

Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!