Grebbestads IF 1 - 3 Vallens IF
         
 
         
 
         
     
0-1
0-2
1-221. Alice Smart
1-3
Ut: 15. Freja Högberg Mathsson
In: 25. Erica Antonsen
Ut: 16. Julia Hansson
In: 10. Ella Turesson Ejdesör
Ut: 2. Elsa Delkvist
In: 14. Linn Engman
Ut: 11. Frida Spetz
In: 19. Nora Jonasson
Ut: 8. Fanny Milke Palmhagen
In: 3. Felicia Vestersund
19. Nora Jonasson





Dammatchpremiär i DM mot Vallen

På Alla Hjärtans Dag begick GIFs damlag matchpremiär för säsongen genom att möta tuffa och starka Vallens IF i första gruppspelsmatchen i DM.

GIFs damer gjorde en bra match, men det märktes att Vallen har erfarenhet av spel i högre division. VIF var starka i närkamper och kom till många bra avslutslägen.
Vi är, än så länge, lite för "snälla" i närkamperna och är inte vana vid att marginalerna i spelet är klart mindre än i div. 4. Varje misstag straffas snabbt mot ett mer erfaret motstånd, men de lär sig mer nästa match.

Ett av årets nyförvärv, Erica Antonsen, visade upp sig och kommer säkert att bli en vass offensiv spelare under säsongen. Det övriga laget är bekanta namn sedan 2022-års serievinnare i div. 4.


Nästa DM-match spelas borta mot IK Rössö den 26 februari.

.

GIF-Vallens IF 1-3

Önskar dagens trupp en trevlig och givande resa t.o.r. Vänersvallen :)

Div II Norra Götaland
2023-09-29 19:30

VÄNERSBORGS FK
4-5

Vänersvallen, Vänersborg
Div II Norra Götaland
2023-10-07 14:00
SÄFFLE SK (b)
Sporthälla IP, Säffle


 
Inga matcher för de andra lagen den närmaste veckan finns inlagda.