UPDATE 5: Gothia Cup, seger 2-0 i 1/8-delsfinalen, men utslagna i 1/4-finalen.

GIF är representerat i årets upplaga av Gothia Cup. Vi har 6 spelare som är med i Kungshamns lag i klassen B15, grupp 42 : David Edvardsson, Benjamin Uttgren, Edison Hajdari, Lukas Berntsson, Hugo Gustavsson och Philip Berrish.

Titta här på resultat från Gothia Cup och våra GIF-are i gruppspelet

Se nedan om resultat i finalspelet.

Gruppspel:
Gruppen består av 4 lag - Kungshamns IF, Mahlsdorf-Waldesruh B-W från Tyskland, Emmaboda IS och Figgjo IL från Norge.
Första matchen slöt med vinst 7-0 efter 3 mål av Edison.
Rapporterna säger att hela laget var jättebra och skötte sig fint.
Nästa match imorgon tisdag kl 16.30 mot Emmaboda, som idag förlorade med 0-2 mot det tyska laget.
Sista matchen i gruppspelet på onsdag 10.50 mot Mahlsdorf-Waldesruh.

Update 1 18/7:
Matchen mot Emmaboda vanns med 9-1, efter 2 mål av Edison.

Update 2 19/7:
Vinst i sista gruppspelsmatchen med 3-0 mot Mahlsdorf-Waldesruh, efter 1-0 av Lukas Berntsson.
Därmed blev Kungshamn/GIF gruppetta och går vidare mot slutspel.

Update 3 20/7:
Vinst i 1/32-delsfinalen mot SV Eintracht Segeberg med 2-0.
Ikväll 1/16-del mot AF Castelo Branco från Portugal.

Update 4 20/7:
Vinst i 1/16-delfinalen med 3-0 mot AF Castelo Branco. Varsitt mål av Edison och Philip.
Nu gäller 1/8-del mot EPSM från Grekland. Matchen spelas 08.00 på fredag.

Update 5 21/7:
Det blev vinst med 2-0 mot EPSM, efter mål av David och Philip.
Men sedan tog det roliga slut i 1/4-finalen mot japanska J-L Juniors med 0-3.

Vi har fått löpande rapporter från ledare och de öser beröm över Kungshamn/GIF-laget som gjort fina matcher.
7 matcher, 6 vinster, 1 förlust, målskillnad 26-4.

GRATTIS till en bra prestation !!
Grebbestadsborna satt vid datorerna och följde med spänning era matcher (precis som i VM 1994 i USA ...)

Philip Berrisch Lukas Berntsson David Edvardsson Edison Kelmendi (Hajdari) Benjamin Uttgren

Nu satsar vi på att tvåla dit IKO på lördag !!
Forza GIF

Div II Norra Götaland
2020-09-18 19:00

VÄNERSBORGS FK
4-6

Vänersvallen, Vänersborg
Div II Norra Götaland
2020-09-26 14:00
IK ODDEVOLD (h)
Siljevi, Grebbestad


 
HIF-GIF 2 div 7
Torp GOIF (h)
2020-09-27 14:00
Sundvallen

HIF-GIF div. 6
Bullarens GOIF (b)
2020-09-26 13:00
Kvännevi

FELINLAGT
Eds FS (b)
2020-09-27 12:00
Bergslätt IP

P04/05
IFK Uddevalla (b)
Om ungefär två timmar
Rimnersvallen konstgräs

P04/05
Färgelanda-Hedekas (h)
2020-09-28 19:00
Sparvallen konstgräs

P06
Herrestads AIF (b)
2020-09-26 13:00
Undavallen

P06
Lysekils AIK 1 (h)
2020-09-27 16:00
Fjällbacka IP

P06
IFK Strömstad (b)
2020-09-29 18:30
Strömsvallen

F04-06
Eds FF (b)
2020-09-27 12:00
Bergslätt IP